Wednesday, May 23, 2012

Does Pepsi Cost More than a Gallon of Gas in Bude ?


Weekly Specials

Sunday May 20 - Saturday May 26

B&B FOODS 
Hwy 98 & 84  Bude, Ms
601-384-5710
Hours:  
Mon - Sat - 8:00AM till 7:00PM 
Sun - 1:00PM till 6:00PM

Each and every week B and B Foods in Bude brings extra specials to their customers.  Many times we spend more on gas and time traveling to other areas to buy what we can purchase locally.  B and B Foods supports the local economy each and everyday.  Stop in and shop ... you may be surprised at the quality selection of produce and their special selection of meats ... and prices are comparable ... especially if you factor in time and cost !  

Hint to question1 liter = 0.26417205 US gallons 
4 single 2 liter bottles = 8 liters of Pepsi - cost - $5.00 
2.113375 gallons total - 2.37 per gallon